Typy włókien mięśniowych

tyrozynaCzynniki, które wpływają na fakt, że ciało dobrze radzi sobie z kwasem mlekowym, związane są z kompozycją włókien mięśniowych oraz podziałem pracy. Wolno kurczliwe włókna mięśniowe, które mają dużą pojemność mitochondriów, produkują mniej soli kwasu mlekowego niż szybko kurczliwe włókna mięśniowe, które mają małą pojemność mitochondriów. Jeżeli wysiłek nie jest duży, aktywne są głównie włókna wolno kurczliwe. Kiedy wysiłek staje się większy, angażowane są niektóre szybko kurczliwe włókna mięśniowe, co przyczynia się do wypływu soli kwasu mlekowego z mięśni. ATP wymaga podwyższenia proporcjonalnie do wysiłku, co w rezultacie powoduje zwiększenie się produkcji kwasu pyruvicznego. Większe ilości pyruvitu zamiast wpływania do mitochondriów aby wytworzyć ATP (z powodu konkurencji dwóch enzymów, LDH i PDH) będą wtedy przekształcone w kwas mlekowy.

Tak więc dzięki nasyceniu mięśni kwasem mlekowym, posiadają one bieżącą energię do wykonywania intensywnych ćwiczeń i są wytrenowane, aby lepiej utylizować sól kwasu mlekowego do działań wymagających dużej wytrzymałości.

Przyjmowanie kwasu mlekowego przez mięśnie, które nie pracują w danej chwili, jest łatwiejsze przy zwiększonym poziomie krążącej soli kwasu mlekowego. Zamiast po prostu wlewać nadwyżki kwasu mlekowego do krwioobiegu, co by spowodowało zniszczenia wśród bolących mięśni, ciało nauczy się konsumować i przetwarzać mleczan jako pokłady korzystnej energii – jeżeli mięśnie będą „kąpane” w kwasie mlekowym od czasu do czasu. Również zwiększona kwasota będzie stymulować produkcję potrzebnych hormonów anabolicznych.

Jest wiele sposobów na zwiększenie progu soli kwasu mlekowego. Można, na przykład, wykonywać praktycznie każde ćwiczenie aerobowe przez pewną ilość czasu z taką intensywnością, żeby prawie „poczuć spalanie”, przynajmniej raz w tygodniu.

Także trening siłowy może pomóc w zwiększeniu progu soli kwasu mlekowego. Ponieważ taki trening jest intensywnym ćwiczeniem
anaerobowym, mięśnie stają się przesiąknięte kwasem mlekowym w kilka sekund, jeżeli wysiłek jest wystarczająco duży.