Astma i alergia

astmaAstma i ciąża. Mam astmę oskrzelową i spodziewam się dziecka. Czy moja choroba może być dla niego groźna?
Niekoniecznie. Astma u kobiet ciążamych w większości przypadków nie ma zaostrzonego przebiegu. Przeciwnie, nawet łagodniejszy niż przed ciążą. W terapii ważne jest wykluczenie czynników wywołujących napady duszności. Dzięki temu zmniejszają się objawy chorobowe, a wraz z nimi zapotrzebowanie na leki. Przyszła mama musi zażywać tylko minimalne (ale skuteczne!) dawki, żeby zapobiec zaostrzeniom choroby, które mogą wywołać groźne dla płodu niedotlenienia.

Alergik w przedszkolu. Moja córeczka cierpi na alergię pokarmową. Po wakacjach pójdzie do przedszkola. Martwię się, że w czasie posiłków będzie jej ciężko, bo nie będzie mogła jeść wszystkiego tego, co rówieśnicy. Jak mogę jej pomóc?
Radzę już w czasie wakacji przygotować córkę na ograniczenia, które czekają ją w przedszkolu. Proszę wyjaśnić małej, że nie będzie mogła jeść niektórych dań i wytłumaczyć, dlaczego tak musi być (np. dlatego, że może ją potem boleć brzuszek albo pojawi się przykra, swędząca wysypka). Na pocieszenie warto powiedzieć córce, że w podobnej sytuacji jak ona jest wiele innych przedszkolaków. Do 6. roku życia na nadwrażliwość na pokarmy cierpi 8-10 procent dzieci, a więc jest bardzo prawdopodobne, że w grupie przedszkolnej pani córki znajdzie się przynajmniej jeszcze jedno dziecko z podobnym problemem.

Sterydy przez cały czas? Czy wziewne leki sterydowe trzeba podawać dziecku alergicznemu przez cały czas, czy też zalecane są jakieś przerwy w leczeniu?
To zależy od konkretnego przypadku. W astmie przewlekłej, kiedy dolegliwości są częste, sterydy wziewne (a właściwie tzw. kortykosterydy, jak np. Budesonid, Beklazon) stosowane są stale. Jeśli natomiast objawy chorobowe występują sporadycznie (czyli rzadziej niż raz w tygodniu), kortykosterydy nie są konieczne i dziecko powinno otrzymywać tylko doraźnie leki rozkurczające oskrzela, takie jak np. Salbutamol czy Berodual.