Cudowny Magnez

BARDZO PRAWDOPODOBNE, że wasz organizm nie dostaje wystarczającej ilości magnezu. W ciągu ostatniego wieku spożycie tego pierwiastka wśród Amerykanów spadło o 50 procent, czego ukryte konsekwencje zdrowotne są tak zatrważające, że większość osób odniosłaby wyraźną korzyść z suplementacji, twierdzą eksperci.

Niedobory magnezu leżą u podłoża epidemii chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy i osteoporozy, oznajmia profesor Lawrence Resnick z Cornell Medical Center. Deficyt magnezu powoduje nieregularny rytm serca, sztywnienie i zwężenie tętnic, skoki ciśnienia, zakrzepy, kurcze mięśni, upośledzenie działania insuliny, skoki poziomu cukru we krwi, osłabienie kości oraz intensyfikację bodźców bólowych.

„Wiele osób niepotrzebnie naraża się na ból – na skutek między innymi takich schorzeń, jak fibromialgia, migreny czy kurcze mięśni -ponieważ nie dostaje wystarczającej ilości magnezu” twierdziła doktor Mildred Seelig, wybitna badaczka magnezu i profesor kontraktowy na Uniwersytecie Karoliny Północnej.

Co więcej, wiele osób jeszcze pogarsza problem, przyjmując wysokie dawki wapnia w nadziei na pokonanie osteoporozy. Wypłukuje on magnez z komórek, tworząc zaburzenia wewnątrzkomórkowej równowagi elektrycznej, co jest wyraźnym objawem wielu chorób naczyniowych, mówi doktor Resnick. W celu zapobieżenia takiej sytuacji radzi przyjmować na każde 2 miligramy wapnia co najmniej 1 miligram magnezu.

DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE na magnez większości Amerykanów prawdopodobnie kształtuje się na poziomie 150-250 miligramów, według doktor Seelig. Niektórzy potrzebują go więcej: od 300 do 400 miligramów na dzień. Choć magnez ma niską toksyczność, może powodować rozwolnienie u osób nietolerujących jego wysokich dawek Wtedy trzeba zmniejszyć wielkość suplementacji albo zwiększać ją stopniowo, organizm zwykle się przyzwyczaja, radzi Seelig. Uwaga: osoby z chorymi nerkami nie powinny przyjmować magnezu bez konsultacji z lekarzem.

Dziesięć ważnych sposobów, na jakie pomaga nam magnez:

1.  ZABURZENIA RYTMU SERCA. „Ludzie muszą wiedzieć, że niedobór magnezu może wywoływać poważną, a czasem nawet śmiertelną, arytmię” – nieregularny, skaczący, nienormalnie szybki rytm serca albo migotanie przedsionków – twierdzi kardiolog Michael Brodsky z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego, Irvine. W badaniu brytyjskim okazało się, że codzienne przyjmowanie magnezu przez sześć tygodni zmniejszyło częstotliwość tych zaburzeń o 25-50 procent. Testy Departamentu Rolnictwa USA pokazały, że u kobiet ograniczających podaż magnezu w ciągu trzech miesięcy rozwinęła się niemiarowość serca. Suplementacja magnezem zlikwidowała zaburzenia.

2. ZATKANE TĘTNICE. Wysoki poziom magnezu zmniejsza o jedną trzecią ryzyko śmierci na skutek powszechnej choroby niedokrwiennej serca (zwężonych albo zatkanych tętnic), twierdzą badacze z Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób. Inne badanie pokazuje, że niedobory magnezu obniżają stężenie dobrego cholesterolu i przyspieszają arteriosklerozę (stwardnienie tętnic).

3. CIŚNIENIE KRWI. Lawrence Resnick z Uniwersytetu Cornella dowiódł, że wyższe wewnątrzkomórkowe stężenie magnezu chroni przed nadciśnieniem i powiększeniem serca oraz pomaga zachować bardziej elastyczne tętnice. Nazywa magnez naturalnym blokerem kanałów wapniowych (lekiem na nadciśnienie) i twierdzi, że jego suplementy mogą pomóc w normalizacji ciśnienia tętniczego.

4. CUKRZYCA. „Cukrzyca to stan niedoboru magnezu”, twierdzi doktor Jerry Nadler z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wirginii. Ustalił, że 80 procent diabetyków ma niskie stężenie wewnątrzkomórkowe tego pierwiastka. Badania pokazują, że jego niski poziom aż o jedną trzecią zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy II typu. Nadler mówi, że suplementacja magnezem może pobudzać aktywność insuliny i zmniejszać groźbę powikłań cukrzycowych. Niektórzy specjaliści zalecają diabetykom przyjmowanie 400 miligramów magnezu dziennie.

5. SILNE KOŚCI. Magnez pełni równie ważną rolę, jak wapń w budowie silnych kości i profilaktyce osteoporozy. Według Mildred Seelig z Uniwersytetu Karoliny Północnej „jest niezbędny dla normalnego metabolizmu kośćca”. W badaniu szwedzkim to właśnie magnez, a nie wapń, okazał się skutecznie zapobiegać złamaniom kości udowej u kobiet w wieku podeszłym. Badacze z Uniwersytetu Tuftsa ustalili, że duże spożycie tego pierwiastka łączy się z prawdopodobieństwem większej masy kości i mniejszej utraty kości u osób w wieku podeszłym.

6. MIGRENY. Połowa z osób cierpiących na migreny ma niski poziom magnezu, a jego podniesienie zmniejsza długość, intensywność i częstotliwość napadów migrenowych. Badanie niemieckie: u dorosłych, którzy przez miesiąc przyjmowali 600 miligramów magnezu dziennie, częstotliwość bólu głowy spadła o 42 procent. Badanie włoskie: dzieci, którym codziennie podawano od 122 do 366 miligramów tego pierwiastka, miały po miesiącu o dwie trzecie mniej migren. Suplementacja magnezem jest teraz standardowym postępowaniem w niektórych przychodniach leczenia bólów głowy. Naukowcy podejrzewają, że magnez zmniejsza kurcze naczyń krwionośnych mózgu, które biorą udział w mechanizmie powstawania migren.

7. GŁĘBOKI SEN. Kilka badań pokazuje, że niedobór magnezu może zmieniać elektryczną aktywność mózgu, skutkując niespokojnym snem i częstymi wybudzeniami. „Wygląda na to, że magnez jest warunkiem dobrego, zdrowego snu”, mówi Forrest H. Nielsen, badacz mózgu z Departamentu Rolnictwa USA.

8. BEZPIECZNIEJSZA CIĄŻA. Rozliczne badania pokazują, że magnez zmniejsza częstotliwość i łagodzi przebieg stanów przedrzucawkowych, objawiających się gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego w ostatnim okresie ciąży, co może skutkować samoistnym poronieniem lub przedwczesnym porodem. Duże, koordynowane przez brytyjskich naukowców badanie, którym objęto 10 tysięcy kobiet ze 33 krajów, potwierdziło, że suplementacja siarczanem magnezu zmniejsza to ryzyko o 50 procent.

9. MNIEJ BÓLU. Jeśli cierpicie na kurcze nóg czy inne kurcze mięśni, to zdaniem Seelig przyjmowanie od 100 do 400 miligramów magnezu dziennie może przynieść ulgę. Suplementacja magnezem może także zapobiegać rozwojowi lub łagodzić przebieg mialgii (bólów mięśniowych), w tym zespołu chorobowego znanego jako fibromialgia, a także przewlekłych bólów krzyża, zespołu niespokojnych nóg, erytromelalgii (bolesnego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry) i syndromu przewlekłego zmęczenia. Seelig donosi, że magnez zmniejsza poziom substancji P, jednego z przekaźników bólu w układzie nerwowym.

10. DODATKOWE KORZYŚCI.Przyjmowanie magnezu może okazać się pomocne w leczeniu przedwczesnego wytrysku, zapobieganiu śmierci na skutek wrodzonego zespołu wydłużonego QT, łagodzić przebieg zespołu Tourettea oraz niektóre objawy zespołu napięcia przedmięsiączkowego, a także przeciwdziałać utracie słuchu na skutek ekspozycji na hałas i uszkodzenia nerwu słuchowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *