Ruchy płodu

ruchy ploduJestem w 18. tygodniu pierwszej ciąży. Czuję ruchy dziecka tylko po jednej stronie brzucha. Czy to powód do niepokoju?

W pierwszej ciąży ruchy dziecka pojawiają się ok. 20. tygodnia. W kolejnej ciąży kobiety zwykle odczuwają je już w 17.-18. tygodniu. Jeśli mama czuje ruchy dziecka tylko po jednej stronie brzucha, oznacza to, że prawdopodobnie maluszek z tej strony ma nóżki. Nie ma powodu do obaw. Dziecko z reguły jest położone plecami w kierunku jednego z boków mamy, nóżki skierowane są w drugą stronę. To właśnie ruchy nóżek mama może odbierać jako kopanie z jednej strony. W trakcie ciąży często dochodzi do zmiany ułożenia dziecka, a co za tym idzie, do zmiany miejsca najsilniejszego odczuwania jego ruchów.

Ruchy płodu: co maluszek chce ci powiedzieć?
Ruchy dziecka to bezpośredni sposób komunikacji między maleństwem a mamą. Kobieta wie. że skoro maluch jest aktywny, to nic złego się nie dzieje. Czasem jednak dziecko nie czuje się komfortowo i wtedy daje o tym znać, poruszając się gwałtowniej lub przeciwnie – jego ruchy są słabsze albo rzadsze. W trakcie ciąży każda kobieta powinna systematycznie, codziennie obserwować ruchy dziecka. W ten sposób łatwiej stwierdzi, czy nie nastąpiła jakaś zmiana. Jeśli w zaawansowanej ciąży (III trymestr) dziecko zwykle aktywne nie daje znać o sobie przez kilkanaście godzin, należy skontaktować się z lekarzem. Tak samo trzeba postąpić, gdy przez kilka godzin ruchy są bardzo gwałtowne. Może to świadczyć o jakimś zagrożeniu dla dziecka, które też należy zbadać. Gwałtowne, jednak trwające krótko ruchy mogą pojawić się, gdy dziecko zmienia ułożenie. Jeśli mama jest odwodniona, zmęczona lub głodna, maluszek też bywa ospały i słabiej daje znać o sobie. Tak jak ona, potrzebuje wtedy odpoczynku lub pokarmu, by nabrać sił.