Zdrowe paznokcie

paznokcie chorobyZdrowy paznokieć ma gładką powierzchnię i różowa we zabarwienie. Jego płytka jest sprężysta i lekko połyskująca. Ma kształt migdała lub lekko prostokątny. Ale wygląd paznokci ma znaczenie nie tylko dla urody. Wiele mówi także o twoim zdrowiu. Lekarze przekonują, że z paznokcia można odczytać, co działo się z organizmem w ciągu ostatnich miesięcy. Co nie znaczy, że nieco inny niż zwykle wygląd paznokci musi świadczyć o jakichś poważnych problemach zdrowotnych. Przeciwnie – większość widocznych na paznokciach zmian jest niegroźna i ustępuje bez leczenia. Często ich przyczyną są banalne zaniedbania, np. regularny kontakt rąk z detergentami podczas prac domowych, odruchowe stukanie palcami o blat stołu. Wtedy wystarczy tylko zmienić te nawyki lub chronić dłonie i paznokcie, a błyskawicznie wrócą one do dobrej formy.
Spójrz uważnie na swoje paznokcie. Co na nich widzisz? Podłużne bruzdy na płytkach mogą sygnalizować zaburzenia krążenia, niedobór żelaza, a także nadczynność tarczycy lub łuszczycę. Są również oznaką starzenia się organizmu.
Poprzeczne bruzdy najczęściej powstają pod wpływem urazu – nawet niewielkiego uderzenia lub przyciśnięcia cążkami podczas manikiuru.
Mogą też świadczyć np. o długotrwałym stresie, przebytej infekcji lub zatruciu pokarmowym. Znikną, gdy odzyskasz formę po chorobie lub poradzisz sobie ze stresem.
Białe plamki bywają skutkiem urazu, np. podczas odsuwania skórek metalowym pilnikiem lub cążkami.
Białe poziome kreski w znacznej liczbie mogą się pojawić, gdy w twoim organizmie brakuje witamin lub minerałów, głównie wapnia.
Przebarwienia na paznokciach mogą mieć wiele przyczyn. Najbardziej banalna z nich to brak zabezpieczającego podkładu pod lakier.
Efektem nieużywania podkładu może być żółtawe zabarwienie płytki. Poważniej trzeba potraktować widoczne biało-żółte plamki. Mogą wskazywać np. na grzybicę. Wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa.
Z kolei wyraźnie żółte paznokcie miewają osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie zatok lub oskrzeli oraz łuszczycę.
Uwaga! Jeśli zauważysz na paznokciach brunatne pręgi, powinnaś się zgłosić do internisty. Jest to jeden z objawów nieprawidłowej pracy nerek.
Drobne dziurki (jak w naparstku) występują u osób z łuszczycą i u tych, którzy mają poważne niedobory witamin i minerałów (np. po długiej i restrykcyjnej diecie).
Łamanie, rozdwajanie się paznokci może być efektem częstego moczenia dłoni w wodzie z dodatkiem detergentów. Ale kruchość paznokci bywa także cechą osobniczą. Rozdwajanie się płytek zdarza się tym, którzy mają niedobry nawyk stukania nimi o blat stołu lub w klawiaturę komputera. Może być też skutkiem diety ubogiej w witaminy i składniki mineralne (zwłaszcza w wapń i krzem).
Łuszczące się lub odstające skórki wokół paznokci świadczą np. o niedoborze witamin A i E. Możesz sporo zrobić, żeby paznokcie były ładne i zdrowe. Jeśli są narażone na urazy lub często moczysz je w detergentach, regularnie je skracaj. Zbyt długie łatwiej uszkodzić. Uwaga! Manikiur rób delikatnie. Skórek nie wycinaj, ale smaruj je zmiękczającym żelem lub kremem i odsuwaj patyczkami do manikiuru. Metalowy pilnik zastąp szklanym lub papierowym. Do prac domowych używaj gumowych rękawiczek, a po każdym myciu dłoni smaruj je kremem do rąk i paznokci. Żeby wzmocnić i wygładzić ich płytki, raz w tygodniu mocz je w ciepłej oliwce. Gdy są kruche lub mocno się rozdwajają, regularnie używaj odżywki i lakieru utwardzającego. Jeśli problemy z paznokciami są spowodowane nieprawidłową dietą, zażywaj (przez 6-8 tygodni) preparat witaminowo-mineralny. Zrezygnuj z diety odchudzającej lub wprowadź poprawki do jadłospisu. Mleko, sery, jaja, mięso, brązowy ryż, cebula i inne warzywa (także strączkowe), orzechy oraz nasiona (np. słonecznika) poprawią kondycję twoich paznokci.