Roczne dziecko – dieta

Słyszałam, że owoce dzikiej róży są zdrowe. Czy mogę podać 10-miesięcznemu dziecku herbatkę z tych owoców?
Taka herbatka to skarbnica witaminy C. Jednak podaje się ją dziecku najwcześniej pod koniec 1. roku życia, ponieważ może wywołać alergię. Z tego powodu, po napojeniu niemowlęcia herbatką po raz pierwszy, bacznie obserwujmy reakcję jego organizmu. Jeśli w ciągu kilku dni na skórze pojawi się wysypka, na 2-3 miesiące usuńmy owoce dzikiej róży z jego diety. Witaminę C w organizmie dziecka można uzupełnić, podając mu np. mus z jabłka i owoców leśnych.

Czy roczny maluch może jeść słone paluszki?
W 1. roku życia nie powinno się dodawać soli do posiłków l dziecka, a w drugim – w bardzo niewielkich ilościach. Tymczasem słone paluszki to wręcz koncentrat soli. Na pewno będą dziecku smakowały, ale zwiększają ryzyko, że maluch przyzwyczai się do słonego smaku i w przyszłości będzie nadużywał soli. A w nadmiarze jest ona niezdrowa nawet dla dorosłych. Może powodować m.in. nadciśnienie i zakłócać funkcjonowanie nerek. Jeśli dziecko chce coś zjeść pomiędzy posiłkami, lepiej poczęstować go biszkoptem lub chrupkami kukurydzianymi.

Chciałabym poddawać 11-miesięcznemu dziecku gotowe jogurty owocowe. Czy są dla niego zdrowe?
Nie. Zwykle producent dodaje do nich – duże ilości cukru, a znajdujące się w nich owoce są mocno przetworzone i konserwowane. Znacznie zdrowszy będzie jogurt naturalny dobrej firmy, do którego sami dodamy mus lub świeże owoce.
W 1. roku życia dziecko powinno jeść produkty dla niemowląt. Nie wszystkie reklamowane przysmaki się dla niego nadają.

Dynia to warzywo o delikatnym smaku. Zawiera beta-karoten, który m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Oprócz tego dynia niezwykle rzadko wywołuje alergie, więc można ją podawać nawet 5-miesięcznemu maluchowi w postaci zupki lub przecieru. Doskonale komponuje się smakowo z innymi składnikami diety niemowlęcia: jabłkiem, ziemniakami, kalafiorem. Aby organizm mógł wchłonąć beta-karoten, do potraw z dyni trzeba dodać nieco masła lub oliwy.

Czy danie ze słoiczka można podać dziecku tylko tuż po otworzeniu?
Nie. Jeśli porcja jest zbyt duża na jeden posiłek, podgrzejmy tylko jej część. Pozostałą możemy przechować w lodówce do 48 godzin. Słoiczek powinien być wtedy zamknięty.