Dzieci, dieta i wakacje

Dlaczego na wakacjach dzieci więcej jedzą?
Maluch, który spędza wiele godzin na świeżym powietrzu, w ruchu, ma lepszy apetyt.Ale doświadcza tak wielu wrażeń, że brakuje mu czasu na jedzenie. Warto pilnować, by posiłki odbywały się o stałych porach. Czasem kilkulatkowi łatwiej dać coś do zjedzenia, gdy bawi się na dworze, niż namówić go, by zasiadł spokojnie przy stole. Bieganie za maluchem i podtykanie kolejnych kęsów nie wyrabia dobrych nawyków. Warto pamiętać, że w drugim i trzecim roku życia dzieci zjadają mniejsze porcje niż niemowlęta.

Czy półtoraroczne dziecko może dostawać stale takie same potrawy?
Pewna monotonia jedzenia u tak małych dzieci jest słuszna, bo rewolucyjne zmiany w diecie są zwykle źle tolerowane. Niemniej warto wzbogacać menu malca o nowe warzywa, owoce, surówki. Nawet jeśli starsze dziecko ma już wyraźnie określone upodobania, to od rodziców zależy, czy nauczą go jedzenia różnych potraw i umożliwią mu poznanie nowych smaków.

Jak zadbać o higienę w plenerze?
Przed każdym posiłkiem i po jedzeniu dziecko musi koniecznie umyć ręce – pod kranem lub wodą z butelki. W upalne dni dziecięce rączki są częściej spocone, więc łatwiej przylepia się do nich brud i bakterie. Podczas podróży lub wycieczek maluch dotyka nie zawsze czystych przedmiotów.

Czemu, gdy jest upał, dziecko więcej pije?
Organizm traci wodę wraz z potem. Im wyższa temperatura otoczenia, tym większa jego ilość jest potrzebna do schłodzenia ciała. Utrata wody zwiększa się także przy wysiłku fizycznym (latem dziecko więcej biega). Pragnienie najłatwiej ugasić czystą, niegazowaną wodą.

Czy w lecie można zmieniać dietę niemowlęcia?
Maluszek przyzwyczajony do określonych potraw nie powinien gwałtownie przestawiać się na domowe zupki czy obiadki. Mają one inny smak i dziecko może nie chcieć ich jeść. Poza tym kiedy maluch zmienia miejsce pobytu, jego organizm musi zaaklimatyzować się w nowych warunkach.
Do inaczej przygotowanych posiłków dostosowuje się także przewód pokarmowy, dlatego na wakacjach mogą pojawić się zaparcia albo luźniejsze kupki. Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego zwykle ustępują bez leczenia po kilku dniach.

Czy dwulatek może jeść to, co dorośli?
W okresie poniemowlęcym dieta nadal powinna być lekkostrawna, czyli pozbawiona produktów smażonych, pikantnych, mocno solonych i konserwowanych. Trzeba w niej uwzględnić mleko i jego przetwory, świeże owoce, warzywa, mięso, ryby. Warto też podawać kasze z grubego przemiału, mielone nasiona oraz orzechy. Taka dieta służy i smakuje również dorosłym.