Drgawki gorączkowe

U niemowląt i małych dzieci podczas infekcji, którym towarzyszy wysoka temperatura, mogą pojawić się drgawki: drżenie ciała, rączek i nóżek, a nawet chwilowa utrata przytomności. Jest to związane z niedojrzałością układu nerwowego. Może się powtórzyć przy każdej następnej infekcji, nawet jeśli temperatura nie przekroczy 38°C.
Aby zapobiec wystąpieniu drgawek, stosuje się środki obniżające temperaturę (preparaty paracetamolu lub ibuprofenu), a także leki uspokajające (np. Luminal w czopkach). Bardzo ważne jest również jak najszybsze ochładzanie malca. Najlepiej przykładać zimne kompresy: jeden na czoło, a drugi w okolicy wątroby. Trzeba je często zmieniać, aż do uzyskania poprawy stanu dziecka. Proszę też pamiętać o podawaniu córeczce odpowiedniej ilości chłodnych płynów.
Dziecko, które miało drgawki gorączkowe dwa lub trzy razy, powinien zbadać neurolog. Pozwoli to na wykluczenie padaczki, która wymaga odpowiednio długiego i systematycznego leczenia. Najczęściej jednak drgawki gorączkowe nie świadczą o tej chorobie i mijają z wiekiem.Nie należy mierzyć temperatury bezpośrednio po wypiciu gorących płynów, po ciepłej kąpieli, podczas płaczu i gdy malec długo przebywa w przegrzanym pokoju.