Karmienie niemowlaka

Moja córeczka ma już cztery miesiące, ale nadal często budzi się w nocy. Koleżanka poradziła mi, żebym wieczorem podawała małej mieszankę, twierdzi, że będzie wtedy dłużej spała. Czy to dobry pomysł?

Proszę nie słuchać tych rad, i to z kilku powodów. Po pierwsze, do końca szóstego miesiąca życia pokarm mamy dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Po drugie, wcześniejsze wprowadzenie do jego diety mieszanek mlecznych lub innych produktów nie zawsze powoduje wydłużenie nocnego snu.
Co prawda maluch nakarmiony mieszanką rzadziej jest głodny, bo takie mleko zawiera znacznie więcej białka niż pokarm mamy. Dziecko trawi je przez około cztery godziny, a nie półtorej czy dwie, jak jest w przypadku mleka naturalnego. Jednak z badań przeprowadzonych w Australii wynika, że ponad połowa obserwowanych niemowląt, które były żywione sztucznie w pierwszym roku życia, nie przesypiało całej nocy.
Radzę więc nie rezygnować z karmień w nocy, zwłaszcza że to zmniejsza laktację. A właśnie podczas godzin nocnych piersi wytwarzają najwięcej mleka, gdyż w tym czasie w organizmie mamy jest najwyższe stężenie prolaktyny.
Ponadto, u maluchów karmionych sztucznie może dojść do zaburzeń wchłaniania składników mineralnych pochodzących z pokarmu naturalnego, co zmniejsza jego wartość odżywczą. Warto karmić dzieci nocą, ponieważ wtedy lepiej przybierają na wadze i gromadzą energię na następny dzień. Pokarm nocny jest szczególnie cenny, bo zawiera trzykrotnie więcej tłuszczu niż mleko produkowane w dzień. Dlatego nocne karmienia są niezbędne do prawidłowego rozwoju, szczególnie w pierwszych miesiącach życia.

PIERWSZE KARMIENIE PO OPERACJI
Nasz czterotygodniowy synek będzie operowany z powodu zwężenia odźwiernika żołądka. Kiedy będę mogła znów przystawić go do piersi?

Może to Pani zrobić już po ustaniu znieczulenia. Ale wcześniej warto zapoznać się ze zwyczajami danego szpitala i uprzedzić personel, że zamierza Pani karmić.
Przystawianie do piersi po takiej operacji jest bardzo wskazane, bo dziecko szybciej będzie wracało do zdrowia. Pokarm kobiecy jest najlepiej trawiony, doskonale przyswajany, a także krótko zalega w żołądku. Proszę pamiętać, by w pierwszych dobach po operacji karmić synka tylko z jednej piersi podczas każdego posiłku, aby nie doszło do przepełnienia żołądka. Gdy maluszek będzie wracał do zdrowia, można stopniowo odchodzić od tych ograniczeń.