Zadbaj o urodę w ciąży

Kobieta akceptująca zmiany zachodzące w jej ciele potrafi cieszyć się okresem oczekiwania na dziecko. Spróbuj przyjąć taką postawę.
O kiepski nastrój w ciąży nietrudno. W twoim organizmie szaleje bowiem burza hormonalna, np. znacznie wzrasta poziom żeńskich hormonów – estrogenów, które są odpowiedzialne za zmiany humoru (raz chce ci się śmiać, a za chwilę się złościsz lub płaczesz), bóle głowy, powiększanie sutków.
Ale estrogeny mają też wpływ dobroczynny. Mogą np. zmniejszać produkcję łoju, co poprawia wygląd włosów i skóry. Dlatego tłusta lub mieszana cera niektórych mam w ciąży wyraźnie się poprawia, a wypryski znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niestety, u części pań zamiast poprawy może nastąpić pogorszenie wyglądu cery.
Także stan suchej skóry może ulec pogorszeniu. Staje się jeszcze bardziej sucha, więc słabiej broni się przed wiatrem, słońcem, zanieczyszczeniami.
W efekcie może być ściągnięta, szorstka, łuszczyć się, swędzieć.

Jak więc pielęgnować skórę?

Odżywiaj ją „od środka”. Pij dużo wody, spożywaj wartościowe odżywczo produkty. Wtedy skóra stanie się świetlista i nabierze zdrowego wyglądu.

Używaj odpowiednich kosmetyków do twarzy. Skórę tłustą pielęgnuj produktami zawierającymi składniki oczyszczające, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych (jak np. emulsje do mycia twarzy i toniki Dermedic, SVR). Uwaga! Jeśli masz trądzik, zasięgnij porady dermatologa.
Cerze suchej, skłonnej do podrażnień pomogą mleczka i toniki o neutralnym pH (np. Nivea, Johnson&Jonhson) oraz kremy głęboko nawilżające, dotleniające (np. Ziaja, Soraya, AA Oceanic, Pharmaceris).
Skórę ze skłonnością do zmian alergicznych najlepiej pielęgnować kosmetykami delikatnymi, bezzapachowymi, bez substancji, które mogą uczulać (np. Clobaza, Elobaza, Nanobase).
Aby nie podrażniać cery w okresie ciąży, zrezygnuj z kosmetyków z kwasami owocowymi i peelingów ziarnistych (stosuj raczej enzymatyczne).
Zatroszcz się o skórę na piersiach, brzuchu, biodrach i udach. Tam najczęściej pojawiają się rozstępy. Pod wpływem przyrostu masy ciała, włókna kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność skóry, nie wytrzymują wzrastającego napięcia, co powoduje uszkodzenie tkanki łącznej. Aby temu zapobiec, newralgiczne miejsca smaruj kosmetykami przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży (np. Mustela, Pharmaceris M).

Kupuj dobre szampony i odżywki do włosów. Od II trymestru ciąży stają się błyszczące i lśniące. Postaw na ich naturalną urodę i modne strzyżenie. Na czas ciąży zrób przerwę w farbowaniu włosów.