Dzień prostaty i serca

Dzień prostaty.
15 września będziemy obchodzić Europejski Dzień Prostaty. W wielu polskich miastach odbędą się pikniki i akcje promujące profilaktykę tego narządu. W Polsce z prostatą ma kłopoty około połowa mężczyzn po 40. roku życia. Jej nowotwór jest trzecim, jeśli chodzi o częstotliwość występowania. Wyprzedzają go jedynie rak płuc i  żołądka. Co roku umiera na raka prostaty ok. 4 tys. mężczyzn. Dlatego namów swojego partnera na częste badania, bo jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dzień Serca.
W tym roku Światowy Dzień Serca będziemy obchodzić 27 września. Pomysłodawcą i głównym organizatorem obchodów jest Światowa Federacja Serca, która koordynuje pracę 195 organizacji i fundacji kardiologicznych ze stu państw. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: Czy Twoje serce potrzebuje pomocy?” W ramach akcji na całym świecie odbywają się konsultacje medyczne, zawody sportowe, pikniki rodzinne, fora naukowe i koncerty.Ich celem jest upowszechnienie wiedzy o chorobach serca i układu krążenia, a także zachęcenie do prowadzenia zdrowego trybu życia. Wszystko po to, aby uświadomić nam, jak bardzo zdrowie naszego serca zależy od codziennych zachowań. Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w Unii Europejskiej. Dlatego profilaktyka ma tak ogromne znaczenie. Warto wykorzystać tę okazję, by dowiedzieć się, jak unikać czynników, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Są to przede wszystkim: zła dieta i wynikająca z niej nadwaga, nadciśnienie oraz palenie papierosów. Duże znaczenie ma także stres prowadzący do rozwoju miażdżycy, zaburzeń krążenia, a nawet zawału. Specjaliści z wielu dziedzin pomogą nam zrozumieć, co szkodzi, a co pomaga naszemu najważniejszemu organowi. Jeśli kochasz swoje serce, zadbaj o nie.

Aż 70 proc. Polaków uważa, że transplantacje to skuteczny i jedyny sposób ratowania życia pacjenta. Mimo to przeszczepy nadal kojarzą się nam z handlem narządami – 38 proc. z nas uważa, że lekarze usypiają pacjentów i bez ich zgody pobierają narządy! Wynika to z niewielkiej wiedzy na temat śmierci mózgowej i sposobów podtrzymywania życia. Tymczasem przeszczepy coraz częściej ratują życie. Dziesięć lat temu nawet 40 proc. z nich było odrzucane przez organizm biorcy. Dzisiaj – tylko od 8 do 10 proc. Aż 80 proc. pacjentów po przeszczepie odzyskuje dawną sprawność fizyczną, a 40 proc. wraca do swojej poprzedniej pracy. Dlatego szczerze zachęcamy: noście przy sobie, w kieszeni, w portfelu malutki formularz, w którym wyrażacie zgodę na pobranie od was narządów po waszej śmierci. Być może uratujecie komuś życie.