Chleb

Towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów Choć sposób wyrabiania niewiele się zmienił przez tysiąclecia, to w każdym zakątku świata chleb smakuje nieco inaczej.

Do produkcji chleba potrzebna jest mąka, woda i sól. Technologia wypieku zależy od rodzaju mąki. Do chleba pszennego dodaje się drożdże przemysłowe. Dzięki nim ciasto szybko wyrasta, zwiększając objętość, jest miękkie, lekkie i porowate.

Chleb żytni wypiekany jest na „zakwasie”, czyli na drożdżach naturalnych z bakteriami kwasu mlekowego. Taki chleb rośnie długo i dłużej się go piecze. Jest strawniejszy, zawiera więcej białka i błonnika, wolniej czerstwieje. Do chleba daje się mleko, tłuszcz i syrop skrobiowy, przedłuża to jego świeżość i poprawia smak. Ziarna słonecznika, siemienia lnianego, maku, czarnuszki i sezamu regulują pracę przewodu pokarmowego oraz wzbogacają chleb w minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ciemne pieczywo niesłusznie kojarzone jest z żytnim razowym. Tymczasem kolor chleba zależy jedynie od gatunku użytej mąki i stopnia jej przetworzenia. Pieczywo jasne piecze się z mąki oczyszczonej, , a ciemne z mało przerobionych ziaren.