Jestem w 19. tygodniu i ciąży. W przeszłości miałam problemy z trzustką. Od kilku dni męczy mnie ból w nadbrzuszu. Co powinnam zrobić?
Ostre zapalenie trzustki może wystąpić na każdym etapie ciąży i połogu, ale najczęściej pod koniec ciąży i w pierwszych dniach po porodzie. Ciąża zwiększa ryzyko tej choroby zwłaszcza u tych pacjentek, które wcześniej miały problemy z trzustką lub leczyły się z powodu kamicy żółciowej. Jednym z pierwszych objawów zapalenia trzustki jest z reguły ostry ból w nadbrzuszu promieniujący do tyłu. Istnieje kilka postaci choroby różniących się przebiegiem i rokowaniami. Postać obrzękowa (trzustka jest powiększona) występuje częściej i jest mniej groźna niż postać martwicza. Zapalenie trzustki jest niebezpieczne dla matki. Występujące przy nim komplikacje, takie jak żółtaczka, odwodnienie lub zaburzenia świadomości mogą być także groźne dla dziecka. Ryzyko wzrasta, jeśli dodatkowo pojawią się problemy położnicze, na przykład zagrożenie porodem przedwczesnym lub gdy dziecko jest zbyt małe w stosunku do wieku ciążowego (hipotrofia płodu). Jeśli u kobiety ciężarnej, która miała w przeszłości problemy z trzustką, pojawi się ból w nadbrzuszu, natychmiast powinna zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku oraz uczucie goryczy w ustach bardzo często dokucza kobietom w zaawansowanej ciąży. Powoduje ją ucisk powiększającej się macicy i spowolniona praca jelit.
Jak sobie z nią radzić?
Zrezygnuj z potraw ostrych, kwaśnych, tłustych, smażonych, a przede wszystkim ze słodyczy (zwłaszcza czekolady). Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Unikaj też jedzenia przed położeniem się spać – ostatni posiłek postaraj się zjeść około godziny 18. Wypróbuj tzw. domowe sposoby na pozbycie się przykrych dolegliwości – wypij szklankę ciepłego mleka, pogryzaj migdały i śpij z głową ułożoną nieco wyżej niż dotychczas.