Rodzaje fizjoterapii

Rodzaje fizjoterapii

Istnieją różne metody fizjoterapii. Do najbardziej skutecznych oraz najmniej bolesnych należy metoda PNF. W zależności od metody oraz rodzaju schorzenia fizjoterapeuta staje przed bardzo trudnym zadaniem. Musi rozpocząć leczenie wedle ustalonych zasad i planu ćwiczeń. Jak wygląda taka praca? Jakie mogą być rodzaje fizjoterapii?

W celu opanowania bólu i innych dolegliwości fizjoterapeuta może zalecić następujące rodzaje fizjoterapii:

  • odpoczynek – zapewnienie odpoczynku bolesnym stawom i mięśniom pomaga w złagodzeniu ich bolesności, dając kręgosłupowi czas na regenerację. Odczuwanie bólu w trakcie aktywności fizycznej lub wykonywania ruchów powinno być sygnałem, że ciągle istnieje gdzieś podrażnienie. Należy unikać wykonywania jakichkolwiek ruchów i czynności, które powodują nasilenie bólu. We wczesnych stadiach leczenia lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić ci stosowanie usztywniacza ortopedycznego w celu ograniczenia ruchów.
  • odciążenie określonych grup mięśniowych – umożliwia ono bezpieczne ruchy stawów i mięśni po jednej stronie bolesnej okolicy, chroniąc bolesne miejsce. W przypadku zalecenia przez lekarza usztywniacza ortopedycznego, może być konieczne zdejmowanie go kilka razy w ciągu dnia w celu wykonania łagodnych, kontrolowanych ćwiczeń fizycznych.
  • ustawienie kręgosłupa – fizjoterapeuta może pomóc w znalezieniu najwygodniejszych pozycji kręgosłupa w trakcie snu lub odpoczynku. Może również zasugerować pozycje zmniejszające obciążenie kręgosłupa w trakcie pracy.
  • przykładanie lodu – lód powoduje obkurczenie się, czyli zmniejszenie średnicy, naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi. Pomaga to w opanowaniu zapalenia, skurczów mięśniowych i bólu.
  • wysoka temperatura – wysoka temperatura powoduje rozszerzenie, czyli zwiększenie średnicy, naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie przepływu krwi. Pomaga to w odprowadzeniu związków chemicznych, które powodują ból, a także pomaga w dostarczeniu do tkanki regenerujących substancji odżywczych i tlenu.
  • ultradźwięki – są to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które docierają do obolałych mięśni i innych tkanek znajdujących się więcej niż dwa cale poniżej powierzchni skóry. W miarę jak fale dźwiękowe przechodzą przez ciało, powodują wibrację cząsteczek chemicznych, powodując tarcie i rozgrzewanie się. Ten efekt rozgrzewający pomaga w przepłukaniu krwią obolałej okolicy i w dostarczeniu nowej krwi, bogatej w substancje odżywcze i tlen.
  • stymulacja elektryczna – łagodnie stymuluje nerwy podczas przechodzenia prądu elektrycznego przez płatki przykładane do skóry. Niektórzy ludzie mówią, że jest to uczucie podobne do masażu. Stymulacja elektryczna może zmniejszyć ból poprzez wysyłanie do mózgu impulsów, które są odczuwane zamiast bólu. Po ustąpieniu bólu zaczynają rozluźniać się mięśnie, co umożliwia poruszanie się i wykonywanie ćwiczeń fizycznych z mniejszym dyskomfortem.
  • masaż tkanek miękkich – fizjoterapeuci są szkoleni w wykonywaniu różnych form masażu tkanek miękkich. Wykazano, że redukuje on ból i skurcz poprzez powodowanie rozluźnienia mięśni, dostarczenie świeżej krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze i wypłukanie z bolesnego obszaru drażniących związków chemicznych powstających w trakcie procesu zapalnego. Masaż tkanek miękkich może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, przywracając im prawidłową długość. Pomaga to pacjentowi w poruszaniu się z mniejszym bólem i większą swobodą.
  • mobilizacja stawów – fizjoterapeuta może stosować zmieniające się naciski i ruchy w stawach, aby pomóc w nasmarowaniu płynem powierzchni stawowych. Zmniejszy to sztywność i pomoże w poruszaniu się z mniejszym bólem. W miarę ustępowania dolegliwości bólowych stosuje się silniejsze naciski i obszerniejsze ruchy, aby wydłużyć tkanki wokół stawu w celu przywrócenia większej ruchomości kręgosłupa.
  • wyciąg – obolałym stawom i mięśni często przynosi ulgę ich pociąganie. Fizjoterapeuci stosują ten zabieg ręcznie lub przy użyciu mechanicznego wyciągu. Istnieją również urządzenia rozciągające, które można stosować w domu. Konieczna siła pociągania zależy od stanu pacjenta. Na początku korzystne może był łagodne przykładanie i zdejmowanie nacisku, aby zmniejszyć ból związany z procesem zapalnym w stawach. Silniejsze pociąganie może przyczynić się do złagodzenia objawów bólowych u osób z łagodnie bolesnym lub napiętym stawem kręgosłupa.

Są to najczęściej stosowane rodzaje fizjoterapii przez terapeutów. Metoda PNF oparta na koncepcji PNF jest metodą, która zakłada idealną współpracę fizjoterapeuty z pacjentem. Jest to bardzo ważne w całościowym przebiegu rehabilitacji. Pacjent jak i terapeuta muszą sobie w takich chwilach bezgranicznie zaufać, by odpowiedni dobrany rodzaj fizjoterapii zaczął przynosić widoczne i odczuwalne skutki.