Napoje niskoalkoholowe
Jeśli, Czytelniku, nie jesteś przekonany o korzyściach płynących z picia alkoholu lub musisz właśnie prowadzić samochód, możesz wybrać bezalkoholowe wino lub bezalkoholowe piwo. Małoalkoholowe piwo można uzyskać, zatrzymując fermentację brzeczki w momencie, gdy stężenie alkoholu nie przekroczyło 1,2% (maksymalne stężenie, by zyskać miano niskoprocentowego napoju alkoholowego). Inną metodą jest fermentacja z udziałem drożdży niezdolnych do trawienia maltozy. Zwykle drożdże winne nigdy nie spotykają się z maltozą, gdyż nie ma jej w soku winogronowym. Dodanie takich drożdży do piwnej brzeczki spowoduje, że zawartość alkoholu w tak uwarzonym piwie nie przekroczy 0,5%.
By piwo mogło zyskać miano bezalkoholowego, nie może zawierać więcej niż 50 ppm alkoholu (0,05%). Taki poziom można uzyskać jedynie przez usunięcie możliwie największej ilości alkoholu już po zakończonej fermentacji. Destylacja wina lub piwa jest jedną z metod otrzymywania spirytualiów. Może ona również służyć do usuwania nadmiaru alkoholu z wina lub piwa. Podczas destylacji zmienia się jednak zapach i smak. By temu zapobiec, destylację alkoholu lub piwa prowadzi się w łagodniejszych warunkach -w niższej temperaturze i pod obniżonym ciśnieniem. Metoda ta umożliwia zmniejszenie zawartości alkoholu do poziomu poniżej 1,0%. Podczas destylacji piwo traci inne składniki, które muszą być wprowadzone ponownie po zakończeniu procesu. W trakcie destylacji mogą również ulecieć aromatyczne estry produkowane podczas fermentacji przez drożdże. Należy je również później z powrotem wprowadzić do piwa.
Usuwanie alkoholu wydaje się raczej niewdzięcznym zadaniem dla producentów piwa i wina. Konsumenci nie są zazwyczaj skłonni do płacenia pełnej ceny za produkt pozbawiony najważniejszego składnika, który uważa się za głównego sprawcę wysokiej ceny trunków. Wyrafinowany proces usuwania alkoholu z piwa i wina wyjaśnia, dlaczego bezalkoholowe wersje tych napojów nie mogą być tańsze od „pełnowartościowych” odpowiedników. Pogląd, że napoje alkoholowe są drogie ze względu na koszt produkcji alkoholu, jest zwykłym mitem. Alkohol jest tani i łatwy do uzyskania, o czym wiedzą doskonale domowi piwowarzy i producenci wina. Drogo tylko kosztuje jego zakup w krajach nakładających wysokie podatki na spirytualia.