Dieta rocznego dziecka

dieta-dzieckoWielu rodziców marzy, żeby roczne dzieci jadły to, co oni. Chcą karmić malucha np. leczo lub chińskimi daniami. Czy to dobry pomysł?
Zdrowe dziecko, które ukończyło 12 miesięcy, może próbować większości dań z kuchni domowej. Co nie oznacza, że będzie w stanie zjeść obiadową porcję. Roczny maluch nie poradzi sobie z twardawymi kawałkami mięsa i jarzyn z woka. Leczo, do którego zwykle dodaje się paprykę i inne ostre przyprawy, także może być dla niego zbyt pikantne. Ale spróbowanie odrobiny na pewno mu nie zaszkodzi.

Podobno można kupić specjalne mleko dla niemowląt, które często ulewają? Czy to prawda?
Tak. Dzieciom z takimi problemami zaleca się mleko modyfikowane typu AR (anty regurgitration). Jest zagęszczone specjalnym rodzajem skrobi. Dzięki temu zmienia w żołądku swoją konsystencję (gęstnieje), co zapobiega ulewaniu. Jeśli takie mleko nie poskutkuje, koniecznie trzeba się zgłosić z niemowlęciem do lekarza.

Jak wygląda zdrowa dieta 8-miesięcznego dziecka?
W drugim półroczu życia niemowlę powinno dostawać 5-6 posiłków na dobę. Podstawą jego diety nadal pozostaje mleko modyfikowane. Poza tym maluch może jeść chude mięso, wędliny dobrej jakości, żółtko (np. ugotowane i przetarte do zupki), warzywne zupy i przeciery. Warto 1-2 razy dziennie podawać mu owoce w postaci soku i musu (czystego lub np. z twarożkiem). Ważnym składnikiem diety niemowlęcia są tłuszcze roślinne (np. oliwa) lub masło, które dodaje się do zup, jarzynek. Można też dawać dziecku ryż, a pod koniec pierwszego roku życia również kasze i pieczywo. Niemowlę w tym wieku powinno wypijać ok. 100 ml płynu na kilogram masy ciała (wliczając w to mleko i wodę dodawaną do zupek). Uwaga! Soku może wypić najwyżej 150-180 ml na dobę.

Czy niemowlęciu żywionemu tylko mieszanką mleczną może zabraknąć żelaza?
Skład mleka modyfikowanego jest dobrany tak, by pokrywał zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki. Celowo jest ich nawet nieco więcej niż w mleku mamy, bo malec trochę gorzej przyswaja składniki mineralne z mieszanki. Dlatego zdrowemu niemowlęciu karmionemu sztucznie (zgodnie ze schematem żywienia dla dzieci w jego wieku) nie grozi niedobór witamin i mikroelementów. Jeśli lekarz stwierdzi np. niedobór żelaza, trzeba poszukać innej przyczyny.

Gruszka – Ma intensywny, słodki smak. Dlatego wiele dzieci bardzo ją lubi. Dzięki dużej zawartości cukrów jest też wysokokaloryczna, więc można nią „dożywić’’ małego niejadka. Drobne „kamyczki” wokół gniazda nasiennego pomagają skutecznie zapobiegać zaparciom, ale, niestety, mogą też powodować wzdęcia. Ponieważ owoc jest ciężko strawny, podaje się go dziecku dopiero od 7. miesiąca życia. Uwaga! Jeśli twój maluch woli ostrzejsze smaki i sam mus gruszkowy jest dla niego zbyt słodki, zmieszaj go pół na pół z musem jabłkowym. Taka kompozycja będzie bardziej kwaśna i idealna dla podniebienia małego smakosza.