Czym są mięśnie. Postaram się wytłumaczyć to w możliwie najprostszy sposób. Najlepiej będzie, jeżeli skoncentrujemy się na jednym mięśniu. Wyobraźcie sobie, że bierzemy do ręki biceps, odrywamy od kości i uważnie się przyglądamy. Będziemy rozróżniać konkretne jego części, pozwalające nam robić ugięcia. Przyglądając się brzuchowi mięśnia zauważysz, że jest zbudowany z kilku różnych części. Te z kolei są zbudowane z mniejszych części, te mniejsze części złożone są z jeszcze mniejszych itd. Jest to coś na kształt niekończącej się spirali. Do każdego najlepiej przemawiają ilustracje, więc ja też będę ich używał. Spójrz teraz na diagram. Mięśnie przypominają gigantyczne kable. Duże i mocne. Po uważnym ich obejrzeniu okazuje się, że tak naprawdę są to wiązki malutkich włókien, powiązanych ze sobą w ogromną strukturę. I nie są tak mocne, jakby się wydawało. Każde z tych włókienek jest zrobione z czegoś, a zatem też cały mięsień. Teraz zajrzymy w głąb mięśnia, aby dowiedzieć się z czego zrobione są te włókienka. Jeżeli zrozumiesz to, czego się dowiedziałeś – to może to być dobry początek budowania wspaniałych mięśni. W końcu przestań „mieć nadzieję” (która jest – jak wiadomo – matką głupich), że będą ci rosnąć mięśnie, a naucz się jak rosną.
Jak widzisz, brzuszek mięśnia jest zbudowany z kilku wiązek włókien mięśniowych. Właśnie na tych wiązkach kulturyści powinni skoncentrować swoje wysiłki. One właśnie są motorem twoich mięśni, w nich zaczyna się cały ruch.
Każde włókno mięśniowe składa się z kilku różnych struktur. Jedną z najważniejszych jest jądro, coś w rodzaju mózgu włókna. Warto „zaprzyjaźnić się” z jądrami włókien, bo to one „mówią” włóknom, kiedy rosnąć i decydują jak duży się staniesz. W każdym włóknie jest wiele jąder pracujących na hipertrofię (przerost) mięśnia.
Innym ważnym składnikiem włókien mięśniowych są miofibryle. Są to maleńkie włókienka z których złożone są włókna mięśniowe. Zawierają one dwa białka, których mięśnie potrzebują, aby wykonać skurcz i rozkurcz. Te dwa białka to aktyna i miozyna. Jeżeli uda ci się zwiększyć zawartość obu w swoim ciele, to będziesz mógł zbudować wielkie mięśnie. Kilka ważnych sposobów, dzięki którym następuje synteza białek w miofibrylach, jest ściśle kontrolowanych. Dla przykładu, pamiętacie kiedy mówiłem o roli jąder w budowaniu włókien? Oto jak przebiega cały proces. Mięsień pobudzany do rozwoju musi zachowywać odpowiednią liczbę jąder w stosunku do swojego rozmiaru. Tłumacząc bardziej obrazowo: ciężarówka jest kierowana przez jednego kierowcę. Czasem jednak olbrzymie buldożery mają dwóch kierowców, bo pojedynczy nie dałby sobie rady. Podobnie dzieje się w czasie wzrostu mięśni. Większe włókna mięśniowe wymagają więcej „mózgów” do prawidłowej kontroli pracy. To właśnie liczba jąder w miofibrylach decyduje o tym, o ile może wzrosnąć mięsień. Matka natura zaprojektowała całą rzecz prosto: chcesz mieć większe mięśnie – musisz mieć więcej jąder w miofibrylach.