Czy to grzybica?
Po wakacyjnym wyjeździe pojawiło się u mnie dokuczliwe swędzenie stóp, szczególnie w przestrzeniach między palcami. Podejrzewam, że to może być grzybica. Podczas urlopu pamiętałem o tym, żeby wchodzić w klapkach pod prysznic, I czy jest więc możliwe, żebym zaraził się tą chorobą? Profilaktycznie zacząłem stosować środek przeciwgrzybiczny, ale nie przynosi on jeszcze efektów. Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Pana przypuszczenia są wysoce prawdopodobne, ale nie stuprocentowo pewne. Potwierdzenie lub wykluczenie grzybicy stopy, w tym również jej odmiany międzypalcowej, może dać badanie mykologiczne polegające na poszukiwaniu grzyba w materiale biologicznym pobranym z zainfekowanych miejsc na skórze. Takie badanie wykonuje się na zlecenie lekarza dermatologa, stąd też wizyta w poradni dermatologicznej jest konieczna. Należy jednak mieć świadomość, że grzybica często ma charakter przewlekły. Ponadto nieleczona może rozszerzyć się na paznokcie palców stopy, a także na sklepienie stopy.
Plamy po opalaniu
Wracając z urlopu, lubię pochwalić się piękną opalenizną. Używam preparatów do opalania z niskim filtrem, gdyż nigdy nie miałam skłonności do poparzeń słonecznych. W tym roku często opalałam się bez żadnej ochrony. Niestety, zauważyłam, że na mojej skórze pojawiły się mało estetyczne plamy. Są one ciemniejsze od reszty skóry i mają nieregularne kształty. Najwięcej jest ich na twarzy i dekolcie, ale są też na ramionach i plecach. Czy istnieje jakiś sposób na ich usunięcie? Bardzo proszę o odpowiedź.
Niestety piękna opalenizna ma mało wspólnego ze zdrowiem. Obecne w promieniach słonecznych trzy rodzaje promieniowania: podczerwone (IR), ultrafioletowe A i B (UVA, UVB) mają generalnie niekorzystny wpływ na naszą skórę. Mówiąc krótko, niszczą ją. Przebarwienia skórne będące pamiątką po nieroztropnym opalaniu się bez zabezpieczenia filtrem przeciwsłonecznym są wynikiem zaburzenia działania melanocytów, czyli komórek produkujących naturalny barwnik ochronny melaninę. W jednych miejscach melaniny jest więcej, a w innych mniej, czego efektem są obszary skóry o różnej intensywności zabarwienia. Proponuję zgłosić się do dermatologa, który zaproponuje stosowanie właściwych kosmetyków pomagających w usuwaniu tych zmian skórnych. A dla wszystkich spragnionych kąpieli słonecznych ważna uwaga: należy dozować je z umiarem i tylko po zastosowaniu filtrów z wysokim współczynnikiem ochrony.