Ciąża sprzyja urodzie, więc jeśli zachowasz właściwe proporcje między wypoczynkiem, aktywnością fizyczną a pracą, możesz czuć się znakomicie i wyglądać pięknie przez całe 9 miesięcy! Przyjrzyj się swojemu rozkładowi zajęć i od dziś zacznij świadomie planować czas.
Zwolnij tempo. Choć niełatwo wyhamować, pamiętaj, że życie w ciągłym pośpiechu wywołuje przewlekły stres, który szkodzi i tobie, i dziecku. Dlatego bierz teraz na siebie mniej obowiązków, żyj spokojniej, oszczędzając energię i siły.
Rzuć palenie papierosów, gdyż powoduje ono niedotlenienie dziecka, hamuje jego rozwój, zwiększa ryzyko przed wczesnego porodu. Wdychanie dymu jest również szkodliwe, dlatego unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach i nie pozwól, by ktoś palił przy tobie.
Nie pij alkoholu i nie bierz narkotyków. Przenikają przez łożysko, powodując upośledzenie rozwoju dziecka i wady wrodzone. Narkotyki mogą spowodować, że dziecko urodzi się z objawami „głodu”,
Unikaj zatłoczonych miejsc i staraj się nie kontaktować z osobami chorymi np. na różyczkę, ospę, odrę.
Nie bierz leków na własną rękę, gdy masz gorączkę, sięgnij po naturalne metody jej obniżania. Gdy nie pomogą, skontaktuj się z lekarzem.
Zrezygnuj z opalania się na ostrym słońcu i w solarium – promienie UV są szkodliwe. Mogą spowodować powstanie na twarzy przebarwień ciążowych (ostuda) oraz podwyższenie ciśnienia krwi, co w ciąży jest sporym zagrożeniem.
Nie pracuj w warunkach szkodliwych. Jeżeli w pracy masz kontakt z chemikaliami czy jesteś narażona na promieniowanie Roentgena, pracodawca powinien zmienić ci zakres obowiązków. Nie podejmuj się dodatkowych zadań i zrezygnuj z dyżurów nocnych (masz takie prawo).
BĄDŹ AKTYWNA Czy wiesz, że kobieta w czasie ciąży jest bardziej giętka? Pod wpływem działania hormonów (relaksyny) stawy się uelastyczniają, a kości miednicy – rozluźniają. Warto ten fakt wykorzystać i ćwiczyć, dostosowując intensywność ruchu do swoich możliwości, stanu zdrowia i samopoczucia.
Aktywność ruchowa dodaje energii, usprawnia działanie układu kostno-stawowo-mięśniowego i powoduje dotlenienie organizmów mamy oraz dziecka. Pozwala też utrzymać w normie masę ciała, co ułatwia szybki powrót do zgrabnej sylwetki po porodzie.
A na tym z pewnością bardzo ci zależy!
Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na ciało kobiety, ale także na stan jej ducha: podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jesteś więc bardziej promienna i zadowolona z siebie. Poza tym, rozluźniają się napięte mięśnie (szczególnie odcinka szyjnego i lędźwiowego), więc czujesz się zrelaksowana. Ruch łagodzi też wiele ciążowych dolegliwości: poprawia się perystaltyka jelit (a zaparcia to częsta dolegliwość na początku ciąży) i ukrwienie wszystkich narządów. Redukuje też ryzyko pojawienia się hemoroidów i żylaków.
Pamiętaj jednak: jeżeli do tej pory systematycznie nie uprawiałaś żadnego sportu – nie szalej! Najbezpieczniejsze dla ciebie będą długie spacery i pływanie, które odciążą kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Jeżeli w twojej okolicy nie ma takich zajęć, możesz ćwiczyć w domu
– systematycznie, najlepiej 3 razy w tygodniu przez ok. 30 minut. Opisy ćwiczeń, które możesz bezpiecznie wykonywać, znajdziesz w poradnikach dla młodych mam.
Jeżeli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, możesz uprawiać jogę, aerobik, stretching, pillates czy taniec – cały czas pamiętaj jednak, żeby zawsze przerywać ćwiczenie, gdy poczujesz się zmęczona. Jeśli do tej pory uprawiałaś sporty dynamiczne, tzw. podwyższonego ryzyka (narciarstwo, sporty ekstremalne, jazda konna, sztuki walki, nurkowanie), na okres ciąży powinnaś
z nich zrezygnować.