Jabłka

JABŁKO DAJ MI LUBY…

Fascynujące wyniki badań pokazują, że jabłka zawierają silne, zwalczające choroby przeciwutleniacze, podobne do tych występujących w herbacie, czekoladzie i czerwonym winie.

OTO JAK JABŁKA DODAJĄ ZDROWIA

Poprawiają oddech: duże brytyjskie badanie, które objęło 2500  mężczyzn w średnim wieku, pokazało, że ci z nich, w tym także obecni i byli palacze, którzy jedli pięć albo więcej jabłek w tygodniu, mieli niemal cztery razy lepszą pojemność oddechową płuc i sprawniej działający układ oddechowy niż panowie stroniący od jabłek. Podejrzewana przyczyna: antyoksydanty zawarte w jabłkach chronią płuca przed zanieczyszczeniami ze strony środowiska i czynnikami drażniącymi, w tym dymem tytoniowym.

Chronią przed rakiem: duże spożycie jabłek zmniejszało ryzyko rozwoju raka płuc o 40 procent w badaniu Uniwersytetu Hawajskiego oraz o 60 procent według wyników fińskiego badania obejmującego 10 tysięcy kobiet i mężczyzn. Finowie, którzy jedli najwięcej flawonidów – rodzaj przeciwutleniaczy występujących w wysokim stężeniu w jabłkach – wykazywali o 20 procent mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na jakikolwiek rodzaj nowotworu. Zdaniem naukowców flawonidy mogą hamować działanie enzymów odpowiedzialnych za aktywację kancerogenów. Przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Cornella badania laboratoryjne pokazały nawet, że wyciąg ze świeżego jabłka hamował rozrost komórek nowotworowych okrężnicy i wątroby.

Zapobiegają udarom mózgu: w trwającym 28 lat badaniu przeprowadzonym przez fiński Narodowy Instytut Zdrowia okazało się, że u osób spożywających największe ilości jabłek prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepowego udaru mózgu było najmniejsze. Jedzenie pół jabłka dziennie lub więcej zmniejszało ryzyko wystąpienia tego typu udaru o około 40 procent, twierdzi kierujący badaniami doktor Paul Knekt.

Leczą serce: w jednym z wcześniejszych badań doktor Knekt ustalił, że u kobiet jedzących najwięcej jabłek ryzyko zgonu z powodu zawału serca było o 43 procent mniejsze niż u tych, które jedynie sporadycznie włączały je do swojej diety. Frakcje zawartego w jabłkach błonnika, przede wszystkim pektyny, zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Badania potwierdzają, że antyoksydanty z jabłek działają dobroczynnie na układ krwionośny i wykazują działanie przeciwzakrzepowe, podobne do działania aspiryny. Niektóre gatunki są doskonałym źródłem szczególnie korzystnych flawonidów, zwanych procyjanidami, które występują także w czerwonym winie i czekoladzie. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że jedno jabłko Red Delicious zawiera średnio 208 miligramów procyjanidów w porównaniu z 165 miligramami, jakie znajdziemy w trzydziestosiedmiogramowej tabliczce czekolady i 22 miligramami z 0,12 litra czerwonego wina.

GARŚĆ RAD NA TEMAT JABŁEK

♦ Jedzcie skórkę. Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż miąższ. Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Cornella pokazują, że ekstrakt z jabłek ze skórką wykazuje dwukrotnie silniejsze właściwości przeciwnowotworowe niż ten z obranych owoców.

♦ W celu usunięcia możliwych pozostałości pestycydów przed spożyciem myjcie nieobrane jabłka bardzo silne rozcieńczonym detergentem albo kupujcie niepryskane owoce z upraw ekologicznych.

♦ Przechowujcie jabłka w foliowej torbie w pojemniku na owoce i warzywa w lodówce, gdzie powinny zachować świeżość nawet do sześciu tygodni.

♦ Chrupcie jabłka w całości albo dodawajcie je pokrojone do sałatek, płatków śniadaniowych, kanapek z sałatką z tuńczyka i kurczaka, albo do ryżu, dań typu pilaw i curry, a także starte do najróżniejszych nadzień, mięsa mielonego i klopsików, doskonale nadają się także do dipów.