Sery to źródło białka, witamin i minerałów. Żółty ser można dodawać do sosów, zup i zapiekanek. Powinien też kończyć każdy posiłek, poprawia bowiem trawienie.
Radamer; gouda, edamski i tylżycki należą do serów podpuszczkowych. Produkowane są z mleka krowiego i zawierają dużą ilość wapnia. Miąższ jest elastyczny, zwarty, o orzechowym, łagodnym smaku, z charakterystycznymi oczkami. Ser ma twardą konsystencję, zawartość tłuszczu wynosi 45%. Im wyższa sucha masa sera, tym jest on bardziej twardy. Idealny do kanapek i zapiekanek.
Brie i camembert należą do miękkich, dojrzewających serów pleśniowych, produkowanych z pełnego mleka krowiego. Mają charakterystyczny serowo-grzybowy zapach. Zawartość tłuszczu waha się od 45-50%. Barwa od białej do kremowej lub złoto żółtej. Sery te nie mogą zamarznąć w lodówce – stracą wtedy smak i zapach. Nie podajemy ich też zaraz po wyjęciu z lodówki, muszą mieć temperaturę pokojową. Najlepsze są zapiekane i pokrojone w trójkąty.
Sery topione powstają z różnych rodzajów serów, które topi się z dodatkiem soli, serwatki, kwasu mlekowego, białka i innych dodatków, nie tylko smakowych. Nazwę danego sera, np. chester lub gouda, nadaje się, gdy jego zawartość w serze topionym wynosi minimum 75%. Dobrze smakują zapiekane na tostach.
Rokpol to twardy ser pleśniowy, zawiera około 40% tłuszczu. Zalicza się do tzw. serów z przerostem pleśni. Rokpol to polska odmiana francuskiego sera roquefort, którego nazwa zastrzeżona jest tylko dla oryginalnego, dojrzewającego w piwnicach miejscowości o tej nazwie. Pokruszony dodaje wszystkim sałatom smaku i charakterystycznej „francuskiej” nuty. Dobry jest także do past kanapkowych i zapiekania.
Feta, ser grecki, tradycyjnie wyrabiany z mleka owczego lub koziego. Zsiada się w sposób naturalny, bez dodawania podpuszczki. Z pomidorami, ogórkami i oliwkami komponuje się w grecką sałatkę. Świetny jest lekko podpieczony na grillu. Pokruszony, dodawać możemy do wszystkich warzywnych zapiekanek i kaszy gryczanej.
Mozzarella to włoski, niedojrzewający ser podpuszczkowy, z parzonej masy, produkowany z bawolego mleka. Zawiera 40% tłuszczu. Składnik pizzy, zapiekanek i past. Zwykle ma kształt kulki.
Oscypek wędzony, podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka w specjalnych drewnianych, często zdobionych formach. Specjalność polskich i słowackich górali. Należy do tej samej grupy serów co kaszkawał. Możemy używać go jak parmezanu, którego dojrzewanie trwa 2-3 lata. Utarty stanowi przyprawę do potraw z ciasta, zup, sosów.