Wiązadła pachwinowe – Przeciążenie

Ból i sztywność w jednej lub obu pachwinach przy chodzeniu i siadaniu; może dołączać się obrzęk lub ciemnogranatowe przebarwienie okolicy pachwinowej.
Najważniejszym sposobem zapobiegania naciągnięciu mięśni i więzadeł pachwinowych, podobnie jak innych, jest rozgrzewka przed przystąpieniem do czynności wymagających większego wysiłku fizycznego. Jeśli rozgrzewka jest niemożliwa, zwiększaj wysiłek stopniowo, aby mięśnie i ścięgna rozciągnęły się i odzyskały sprężystość.

Po doraźnym uśmierzeniu bólu (spowodowanego niezbyt silnym naciągnięciem pachwin) zimnym okładem i odpoczynkiem, masowanie tego rejonu ciepłą oliwką kosmetyczną doskonale rozluźni mięśnie.
Terapeuta specjalizujący się w masażu wykona manipulacje na obszarze z przodu kostki u podstawy stopy – technika ta ma na celu pobudzenie krążenia i aktywności limfy oraz złagodzenie napięcia mięśni pachwin.

Doznawszy urazu pachwinowego, połóż się wygodnie i pozwól mięśniom się odprężyć. Zastosuj zimny okład – kostki lodu w plastikowym woreczku lub torebkę mrożonki jarzynowej owiniętą ręcznikiem przykładaj przez 10 minut naprzemiennie z 10-minutowymi przerwami, póki ból nie ustąpi. Unikaj wysiłku fizycznego przez kilka dni, dopóki ruchy przeciążonych mięśni nie przestaną sprawiać bólu.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Stwierdzisz obrzęk lub uwypuklenie wzdłuż bruzdy między udem i brzuchem, zwłaszcza jeśli masz nadwagę lub wykonujesz ciężką pracę; może to być przepuklina.
♦    Masz wysoką gorączkę lub dreszcze towarzyszące bólowi w pachwinie; mogą to być objawy zapalenia nerek.
♦    Czujesz ból w krzyżu i masz ewentualnie gorączkę; może to być napad kamicy nerkowej lub choroby prostaty.
♦    Ból obejmuje dół brzucha; może to być choroba przewodu pokarmowego, narządu rodnego (u kobiet) lub zakażenie wirusowe. Jeśli ból pojawia się podczas miesiączki, zasięgnij porady ginekologa.