Po każdej kąpieli skóra mojego półrocznego malucha łuszczy się, choć używam specjalnego mydła dla niemowląt. Jaki może być tego powód?
Nadmierne łuszczenie naskórka może być np. pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry. Gdy jedno lub obydwoje rodzice są alergikami, jest to dość prawdopodobna przyczyna. W takim przypadku warto poprosić pediatrę o skierowanie dziecka do alergologa. Przyczyną dolegliwości może być także podrażnienie cienkiej i delikatnej skóry dziecka np. przez mydło lub płyn do kąpieli (nawet jeśli są to kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt).
Często drażniąco działa również woda z kranu użyta do kąpieli, a nawet suche powietrze i słońce.
Znacznie rzadziej dolegliwości tego rodzaju są objawami choroby skóry – łuszczycy (to może stwierdzić dermatolog). Ale najczęściej łuszczenie się skóry jest spowodowane np. jej skłonnością do nadmiernego rogowacenia.
JAK POMÓC CHOREJ SKÓRZE MALUCHA?
W wielu przypadkach wystarczy po prostu pielęgnacja za pomocą łagodnych preparatów. Niemowlę z łuszczącą się skórą najlepiej kąpać w przegotowanej, ciepłej wodzie. Nie należy używać „zwykłych” mydeł dla niemowląt. Często wzmagają one dolegliwości. Polecane są raczej łagodne środki myjące dostępne w aptece, które nie dopuszczają do przesuszenia skóry (np. emulsja Oilatum, żel Provegol). Po kąpieli trzeba delikatnie osuszyć ciało dziecka (nie trąc, ale lekko przyciskając ręcznik do skóry). Potem koniecznie należy posmarować niemowlę preparatem, który dobrze nawilży i natłuści skórę, ale jej nie podrażni. Kremy dla niemowląt nie zawsze są skuteczne. Specjaliści odradzają też zwykłą oliwkę -często wywołuje alergie i choć pozornie dobrze natłuszcza, to nie wnika w głąb skóry.
A jakie preparaty najlepiej koją ją i pielęgnują? M.in. ciekła parafina i kremy oraz emolienty do skóry alergicznej dostępne w aptekach (np. Lipobase, Emolium, Bepanthen). Lekarz może również przepisać leczniczą maść do przygotowania w aptece, np. na bazie maści cholesterolowej.