W diecie zdrowego niemowlęcia pomidory można wprowadzać już od 7. miesiąca życia. Uwaga! Czasami zdarzają się uczulenia na pomidory, dlatego podając je dziecku po raz pierwszy, trzeba obserwować, czy nie pojawiła się wysypka lub inne reakcje alergiczne. Przepisów na dania z pomidorami jest tak wiele, że mogą być obecne w jadłospisie malca przez okrągły rok. Oczywiście, najbardziej zalecane i wartościowe są świeże warzywa.
Gdy chcemy pomidory podać maluchowi na surowo, zawsze wcześniej trzeba je sparzyć wrzątkiem i zdjąć skórkę. Zejdzie łatwiej, jeśli po sparzeniu zanurzymy je na krótką chwilę w zimnej wodzie.
Pomidory są tak smaczne, że nie wymagają żadnych wyszukanych dodatków. Wystarczy przyprawić je solą, pieprzem, podać jako dodatek do bułeczki z masłem lub przekąskę między posiłkami. Pokrojone w cząstki lub plasterki pomidory można serwować z cebulą, oliwą, majonezem lub śmietaną. To uniwersalne warzywo wspaniale komponuje się z serem mozzarella i bazylią w sałatce caprese. Bez pomidorów nie ma sałatki greckiej z serem feta czy bułgarskiej szopskiej ani spaghetti bolognese. Dekoracyjne i apetyczne są pomidory nadziewane sałatką jarzynową lub faszerowane mięsem i zapiekane. Miąższ pomidorów warto wykorzystać do przygotowania soku, keczupu, przecieru, koncentratu i wielu sosów, które świetnie nadają się np. do makaronu. Można także dać dziecku skosztować suszonych pomidorów w oliwie z czosnkiem, a w upały zrobić orzeźwiającą hiszpańską zupę gazpacho ze świeżych pomidorów zmiksowanych z innymi warzywami (papryką, selerem, czosnkiem). Podaje się ją z kostkami lodu i grzankami. Nie sposób też zapomnieć o zupie pomidorowej – ulubionym daniu wielu dzieci. Można serwować ją z ryżem, makaronem, lanym ciastem, podać zabielaną lub czystą, w wersji delikatnej i słodkawej bądź pikantnej – z dodatkiem ziół.