Ilość jąder w miofibrylach przekłada się na wielkość mięśni, ale jak naprawdę przebiega proces odkładania nowych białek w mięśniach? Jedną z możliwych dróg jest zwiększanie zawartości aktyny i miozyny w miofibrylach. Włókienko mięśniowe, po osiągnięciu pewnego rozmiaru, potrzebuje jedynie dodatkowej aktyny i miozyny, aby podzielić się na dwa niezależne włókienka. Ten podział i podwajanie nie przekłada się na wytwarzanie nowych włókien mięśniowych i jest normalnym procesem przerostu mięśnia.
Inną drogą hipertrofii mięśnia jest zwiększanie liczby miomerów. Zapewne nigdy nie słyszałeś tej nazwy, ale nie szkodzi. Oto proste wytłumaczenie: wiesz już, że włókno mięśniowe jest pełne miofibryli. Każde z nich wygląda jak długi drucik, jeden z wielu, z których zbudowany jest gruby kabel (mięsień). Wiesz, że można te „druciki” pobudzać do wzrostu, można także spowodować ich podział i zwiększenie liczby. A czy wiedziałeś, że można je także wydłużać? Tak, to prawda. Każdy miofibryl może być wydłużany przez dostarczanie dodatkowych miomerów. To jest jeszcze jeden sposób na rozrost mięśnia.
Czas na podsumowanie. Wiemy już, czym jest mięsień, z jakich części się składa, jak się one powiększają i powiększa się mięsień. Mimo to, najważniejsze pytanie pozostaje nadal bez odpowiedzi: „Jak zmusić mięśnie, aby rosły?”. Odpowiedź jest bardzo prosta -KULTURYSTKA.
Dźwiganie ciężarów jest katalizatorem wszystkich przyszłych zmian. Nie powinieneś popadać w zbytni optymizm – nie jest to wcale takie proste. Główny problem stanowi kwestia, jak dźwiganie ciężarów – poprzez hormony – wpływa na wzrost mięśni. Kluczem do większych „buł” jest zrozumienie wpływu hormonów na zdolności ciała do ich wytworzenia. Opanowanie tej wiedzy pozwoli wam tak manipulować tymi hormonami, aby wydobyć z nich 100% ich możliwości anabolicznych. Hormony wpływają na wzrost mięśni i mogą nimi sterować, by uzyskać maksymalne efekty ich działania anabolicznego.