Jakie mleko kupować dwuletniemu dziecku: tłuste czy chude? Czy mogę dawać synkowi śmietanę?
Dziecko w drugim roku życia nadal potrzebuje posiłków o skoncentrowanej wartości odżywczej, a także takich, które dostarczą mu energii. Dlatego malcowi do 3. roku życia nadal podajemy mleko o pełnej zawartości tłuszczu. Śmietanę zaś traktujemy jako dodatek do potraw – zup lub sosów. Podawana w tej formie, nawet codziennie, nie zaszkodzi, pod warunkiem, że dziecko nie ma nadwagi.
Czasami na jabłku czy gruszce znajduje się odrobina pieśni. Czy po odkrojeniu jej można taki owoc podać dziecku?
Z wyjątkiem serów pleśniowych, które zawierają wyselekcjonowane szczepy pleśni, zwykła pleśń na artykułach spożywczych jest szkodliwa dla zdrowia. Dlatego każdy produkt przed podaniem dziecku należy dokładnie obejrzeć.
Jeżeli zauważymy pleśń na owocu (zarówno na skórce, jak i w miąższu), lepiej go maluchowi nie podawać. Samo odkrojenie zepsutego fragmentu niewiele da. Pleśnie wytwarzają bowiem toksyny, które przenikają w głąb całego produktu. Przed rozwojem pleśni na jedzeniu chronią niska temperatura i niska wilgotność, dlatego świeże produkty należy przechowywać w lodówce.
Moje dziecko nie znosi zielonego koperku na ziemniakach czy kanapkach. Jak to zmienić?
Niechęć do „zielonego” może być przejściową fanaberią i nie ma powodu, by specjalnie o to z dzieckiem walczyć. Jeśli maluch jada inne warzywa zielone (np. sałatę, brokuły, szpinak itp.), niechęć do posypki z zieleniny nie zmieni w istotny sposób jakości i wartości odżywczej posiłku. Warto jednak przyzwyczajać dziecko do estetycznego wyglądu potraw i zachęcać je, by np. samo udekorowało swoją kanapkę plasterkami pomidora, rzodkiewki czy listkiem sałaty.