Alkohol można również traktować jako formę pożywienia. Jedna jednostka (10 gramów) dostarcza około 70 kilokalorii energii. Maksymalna zalecana tygodniowa dawka alkoholu dla mężczyzny – 21 jednostek – dostarcza około 1400 kilokalorii. Tygodniowa dawka dla kobiety – 14 jednostek – odpowiada 1000 kilokalorii. Nie są to być może przerażające liczby, należy je jednak uwzględnić podczas planowania diety. Szacuje się, że alkohol jest źródłem 10% energii uzyskiwanej z pożywienia w Stanach Zjednoczonych i Europie. W swoim czasie uważano go za tak wygodne źródło energii, że stosowano go nawet jako dodatek w kroplówkach.
Jako pożywienie alkohol ma także pewne wady. Jego metabolizm jest inny niż węglowodanów, niewiele może więc pomóc w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Łatwo natomiast dostarcza nadmiaru kalorii przyczyniających się do wzrostu wagi ciała. Kufel piwa, w zależności od gatunku, zapewnia od 140 do 210 kilokalorii. Najbardziej kaloryczne są piwa typu stout, jak na przykład Guinness. Zawartość energetyczna win i cydrów zależy dodatkowo od stężenia cukru. Szklanka wina słodkiego daje 110 kilokalorii, wytrawnego 75 kilokalorii. Kolor wina nie zmienia wartości energetycznej. Kieliszek sherry o pojemności 50 ml może dostarczyć od 55 (wytrawne) do 65 (słodkie) kilokalorii. Kieliszek wódki lub likieru o pojemności 25 ml dostarcza od 50 do 75 kilokalorii.
Napoje alkoholowe, jak piwo lub wino, dostarczają też innych składników odżywczych – soli mineralnych i witamin. Kufel piwa zawiera 50 mg wapnia i 0,1 mg żelaza, podczas gdy szklanka wina dostarcza 10 mg wapnia i aż 1 mg żelaza. Cidre zawiera aż 3 mg żelaza w kuflu. Piwo jest także dobrym źródłem witamin B – wina zawierają je w mniejszym stopniu. „Producentem” tych witamin są drożdże. Żaden napój alkoholowy nie jest natomiast źródłem witaminy A, C lub D.