Przepuklina.
Objawy przepukliny:
♦ Wyraźne obrzmienie pod skórą brzucha lub w pachwinie, które może znikać w pozycji leżącej i wykazywać tkliwość uciskową.
♦ Uczucie pełności w brzuchu, czasami z towarzyszącym zaparciem.
♦ Dyskomfort w brzuchu lub w pachwinie przy podnoszeniu się lub zginaniu.
Lekarz może ręcznie odprowadzić przepuklinę na odpowiednie miejsce i zlecić noszenie specjalnego pasa przepuklinowego, który zapobiega wypadaniu przepukliny, póki nie zostanie przeprowadzona operacja. Sprzedawane bez recepty leki przeciwbólowe mogą zmniejszać dolegliwości.
Operację przepukliny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Chirurg przywraca właściwe położenie narządu i – w przypadku uwięźnięcia – usuwa martwiczą tkankę narządu. Następnie zszywa uszkodzoną powłokę mięśniową. Coraz częściej herniorafię wykonuje się metodą laparoskopową – przez laparoskop (przyrząd podobny do teleskopu), co pozwala na wykonanie bardzo małego przecięcia ściany jamy brzusznej i umożliwia szybszy powrót pacjenta do zdrowia.
Pacjentowi często pozwala się chodzić już w następnym dniu po operacji. Zwykle nie stosuje się ograniczeń dietetycznych i po tygodniu pozwala się mu na podjęcie normalnej aktywności. Całkowity powrót do zdrowia następuje po 4-6 tygodniach, ale nie wolno dźwigać ciężarów co najmniej przez 3 miesiące. Przepukliny często mają skłonność do nawrotów, wobec czego szczególnie ważne jest postępowanie prewencyjne.
Codzienne wykonywanie łagodnych ćwiczeń fizycznych wzmacnia mięśnie brzucha. Połóż się na plecach, kolana ugięte, stopy na podłodze. Trzymając barki na podłodze, unieś pośladki i krzyż, następnie opuść ostrożnie na dół. Powtórz 10 razy.
Aby przygotować okład mogący złagodzić ból w przepuklinie pępkowej, należy zgnieść 1/3 łyżeczki szczawiku zajęczego (Oxalis comiculata) i 1/4 łyżeczki wąkrotki azjatyckiej (Hyclrocotyle rotundifolia) i wymieszać z 1/2 filiżanki ciepłego gotowanego ryżu. Zrobić okład na pępek na 3-4 godziny, powtórzyć 2-3 razy.
Nie dopuszczaj do powstania otyłości i unikaj nadwerężania się; odżywiaj się racjonalnie (aby uniknąć zaparć i zapewnić siłę mięśniom). Utrzymuj sprawność mięśni brzucha. Podnosząc ciężki przedmiot, zawsze zginaj kolana, nie tułów.
ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦ Podejrzewasz u siebie przepuklinę. Czasem przepuklina wymaga natychmiastowego leczenia, ważne jest wtedy dokładne rozpoznanie.
♦ Wiesz, że masz przepuklinę, dostajesz nudności lub wymiotów i masz zatrzymanie stolca i gazów. Może to być uwięźnięcie przepukliny – sytuacja wymagająca interwencji w trybie nagłym. Natychmiast wezwij lekarza.