Jak pielęgnować ranę po nacięciu krocza?
Przede wszystkim trzeba starannie dbać o higienę, by uniknąć infekcji. Należy myć ręce przed zmianą podpasek i po niej, podmywać się wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie, osuszać ranę jednorazowym ręcznikiem i często ją wietrzyć.
Czy można bezpiecznie współżyć podczas ciąży?
Tak, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo. Natomiast gdy lekarz zaleci powstrzymanie się od stosunków płciowych, trzeba tego bezwzględnie przestrzegać. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jakie inne formy kontaktu są dozwolone i bezpieczne. Partnerzy niesłusznie boją się czasem, że sprawią ból żonie lub zaszkodzą dziecku. Wiele razy odbywałem z nimi „ośmielające” rozmowy na prośbę żon.
Czy po amputacji szyjki macicy z powodu stanu przedrakowego mogę mieć dziecko?
Najczęściej usuwa się szyjkę tylko częściowo. Nie powinno być problemów z zajściem w ciążę, ale mogą wystąpić trudności w jej donoszeniu. Dlatego lekarze zalecają w tych przypadkach założenie szwu na szyjkę (przed 16.-18. tygodniem ciąży). Koniecznie trzeba też uchronić się przed stanami zapalnymi pochwy i szyjki. Poród przebiega zwykle bez zakłóceń, choć u części kobiet wskutek zbliznowacenia szyjki macicy dochodzi do trudności w jej rozwieraniu. I jeszcze jedno, podczas ciąży koniecznie trzeba powtórzyć badanie cytologiczne.
Jak dokładnie obliczyć termin porodu?
Termin porodu ustalany przy pierwszej wizycie jest jeszcze orientacyjny. Określa się go w oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki: odejmuje się trzy miesiące, dodaje rok i siedem dni. Można to też zrobić, dodając 280 dni do daty zapłodnienia. Proszę jednak pamiętać, że nie każde dziecko spędza w łonie mamy tyle samo czasu. Na podstawie wysokości dna macicy i daty pierwszych ruchów dziecka można bardziej precyzyjnie określić, kiedy nastąpi poród. Ale najdokładniejsze obliczenia wynikają z pomiarów dziecka, które robi się podczas badania USG wykonywanego we wczesnej ciąży (około 12. tygodnia).