Spróbuj zachęcić dziecko dojedzenia lekkich potraw z dużą ilością świeżych owoców i warzyw. Dieta dwu-, trzylatka powinna składać się z pięciu posiłków: pierwszego śniadania, niewielkiego drugiego śniadania, obiadu, symbolicznego, zwykle słodkiego podwieczorku i kolacji. Gdy jesteśmy bliżej natury, nie mamy ochoty na
ciężkostrawne dania. Wolimy soczyste owoce, młode jarzynki, chłodniki, wiejskie jajka, świeże ryby. Jedynym wyjątkiem jest pieczona w ognisku kiełbaska, którą chcą jeść wszyscy.
DLACZEGO DIETA MUSI BYĆ RÓŻNORODNA?
Na temat żywienia wiemy dużo, ale wiele pozostaje jeszcze tajemnicą. Jaką rolę w prawidłowym rozwoju pełnią witaminy i mikroelementy, jak zestawiać pokarmy, by to, co najcenniejsze, zostało przyswojone? Nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, dlatego jadłospis malucha musi być różnorodny, bogaty w to, co daje natura.
Dzieci powinny jeść codziennie produkty zbożowe, nabiał, mięso lub ryby, warzywa, owoce oraz tłuszcze roślinne – wszystko to w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ważna jest nie tylko dzienna, ale i jednorazowa racja pokarmowa.
Każdy z trzech głównych posiłków musi dostarczać węglowodanów, białka i tłuszczów. Nawet jeśli dziecko je mało, lecz jego dieta jest urozmaicona, wcale nie musi mieć niedowagi, nie grożą mu też niedobory pokarmowe.