Karmienie po dłuższej przerwie.
Mama karmiąca piersią, która z powodu podróży lub ze względów zdrowotnych musi na jakiś czas przerwać karmienie, powinna zabrać ze sobą laktator, by móc odciągać mleko i w ten sposób utrzymać laktację. Pokarm trzeba odciągać przez cały czas nieobecności w domu tyle razy, ile razy do tej pory pierś była podawana dziecku. Dzięki temu pokarm nie zaniknie i po powrocie będzie mogła bez przeszkód przystawić malucha do piersi. Choć 10-miesięczne dziecko je już zupki i przeciery warzywne, warto jeszcze przed wyjazdem zgromadzić niewielkie zapasy mleka mamy i zamrozić je w zamrażalniku (w aptece można kupić specjalne torebki na mleko). Taką porcję naturalnego pokarmu można podać malcowi przed snem.
Czy prawidłowo przybiera na wadze?
Martwię się, że mam za mało pokarmu i moje 3-tygodniowe dziecko za wolno przybiera na wadze, jak sprawdzić, czy na pewno wystarcza mu mleka?
W pierwszych 2-3 dobach życia noworodek traci na wadze ok. 5 procent masy ciała, jaką miał tuż po urodzeniu.To naturalny objaw. Malec zaczyna przybierać na wadze od 4-5 doby -średnio 20-30 g na dobę, czyli 140-210 g na tydzień. Jeżeli w dniu wypisu w przybliżeniu tyle mu przybyło, oznacza to, że mama ma dosyć pokarmu.
Nie warto martwić się na zapas. Lepiej zaufać naturalnym mechanizmom, które rządzą organizmem kobiety w czasie karmienia piersią i dostosowują ilość pokarmu do potrzeb dziecka. Jeśli laktacja jest prawidłowa:
• dziecko powinno domagać się piersi ok. 8 razy w ciągu doby, w tym 1-2 razy w nocy;
• malec ssie spokojnie i rytmicznie, słychać odgłos połykania mleka;
• po karmieniu mama czuje, że jej pierś jest pusta (miękka);
• niemowlę zużywa ok. 6 pieluch dziennie.