Disacharydy – Węglowodany

CUKROZA – czyli cukier stołowy, jest najbardziej rozpowszechnionym węglowodanem. Jest związkiem dwu molekuł: glukozy i fruktozy. Można ja znaleźć praktycznie! wszędzie – od słodyczy począwszy, przez wypieki, napoje, na przetworach kończąc. Niestety, ma bardzo zły wpływ na poziomu glukozy we krwi i szybko odkłada się jako tłuszcz, a że przeciętnie spożywamy jej zdecydowanie zbyt dużo (pośrednio, w produktach i bezpośrednio), jest to spory problem.

LAKTOZA – jest określana mianem cukru mlecznego, ponieważ jest obecna tyko w mleku oraz jego przetworach. Jest to związek molekuły glukozy i galaktozy. Spożywanie laktozy w przypadku wielu ludzi może być problemem, ponieważ pewien odsetek nie produkuje laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Stąd część trenujących spożywając pierwsze wersje odżywek białkowych miała głośne sensacje jelitowo-powietrzne. Obecnie producenci starają się maksymalnie eliminować laktozę z odżywek.

MALTOZA – jest związkiem dwu molekuł glukozy Jej źródłem jej kukurydza, a więc będzie obecna w sporych ilościach m. in. w płatkach śniadaniowych, piwie, kiełkach. W diecie nie ma jej zbyt wiele i należy się starać, aby tak pozostało.