Pielęgnacja oczu dziecka.
Każdy maluszek przychodzi na świat ze spuchniętymi powiekami. Niektóre noworodki mają też zaczerwienione gałki oczne. Przekrwienie to efekt wysiłku podczas porodu. Po kilku dniach opuchlizna i zaczerwienienie znikają. Oczka stają się coraz piękniejsze.
Niektórym maluszkom w pierwszym tygodniu życia na powiekach zbiera się żółtawa wydzielina. Może to być skutek niewielkiego podrażnienia azotanem srebra. Lekiem tym zakrapia się oczy noworodka, aby zapobiec zakażeniu bakteriami z dróg rodnych mamy. Ponieważ dzieci rodzą się z niedrożnymi kanalikami łzowymi i nie mają dojrzałych gruczołów łzowych (płaczą bez łez), więc do oczu łatwo wnikają bakterie. Ropienie spojówek u starszego niemowlęcia to oznaka infekcji. Powinno pomóc przemywanie roztworem soli fizjologicznej. Jeśli nie, pediatra może zlecić antybiotyk w kroplach. Ropna wydzielina pojawiajaca się nadal sugeruje niedrożność kanalika łzowego. Zabieg udrożnienia kanalika okulista przeprowadza, gdy maluch skończy przynajmniej 2 miesiące.
CZERWONE POWIEKI – Takie objawy często towarzyszą zapaleniu spojówek. Malec ma wtedy także obrzęknięte powieki i przekrwione białkówki oczu.
Czasem jest to jednak reakcja alergiczna na pyłki, kurz lub dym w pomieszczeniu, gdzie dziecko przebywa. Aby mu ulżyć, przemywamy oczka czystą, przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Uwaga! Małe dziecko absolutnie nie powinno przebywać w zadymionych pomieszczeniach!
PRZEMYWANIE OCZEK – Potrzebne są do tego: bawełniane płatki kosmetyczne, przegotowana, letnia woda lub sól fizjologiczna (jest lepsza niż woda, ma ten sam skład co łzy, nie zawiera zanieczyszczeń, ale ampułkę trzeba zużyć do 24 godz.).
■ Przed zabiegiem starannie myjemy ręce.
■ Nasączonym płatkiem przecieramy oko od skroni w kierunku nosa (by nie przenosić bakterii z kącika oka na powiekę).
■ Drugie oko przemywamy nowym, czystym płatkiem.
■ Można wpuścić do oczu kilka kropel soli fizjologicznej. Jak to zrobić? Przytrzymujemy główkę dziecka, następnie odchylamy dolną powiekę i wpuszczamy krople do wewnętrznego kącika uważając, by zakraplacz nie dotykał oka.
■ Do przemywania oczu nie stosujemy naparu z rumianku. Może wywołać reakcję alergiczną.