Leczenie farmakologiczne nie zawsze jest skuteczne w przypadku chorób układu pokarmowego. Silne leki mogą drażnić żołądek i czasem bardziej szkodzą niż pomagają. Dlatego nawet gastrolodzy coraz częściej przepisują pacjentom środki ziołowe.
Bylica – boże drzewko – jest silnie rozgałęzionym, gęstym półkrzewem. Pochodzi ze Środkowej Azji, ale obecnie uprawia się go w Europie jako wartościową roślinę leczniczą. W dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych surowców do produkcji leków stosowanych w schorzeniach układu pokarmowego, a zwłaszcza w przypadku przewlekłych zaburzeń trawiennych u osób starszych.
Ostropest plamisty pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W nowoczesnej medycynie środki oparte na wyciągu z ostropestu stosowane są w leczeniu marskości i zapalenia wątroby, a także przy zaburzeniach wydzielania żółci.
Mniszek lekarski – rośnie na całej kuli ziemskiej. Do celów leczniczych wykorzystuje się jego korzeń, liście i kwiaty. Najczęściej wykorzystuje się działanie żółciopędne odwaru z korzeni i kwiatów. Dobrze go pić po kuracji antybiotykami, aby zregenerować wątrobę. Powinny go unikać osoby, które cierpią na niedrożność dróg żółciowych i jelit oraz na ropniaka pęcherzyka żółciowego.