Migdałki i zapalenie ucha

badaCZY USUWAĆ MIGDAŁKI. Synek ma trzy lata. W tym roku już dwa razy chorował na anginę. Lekarz stwierdził u niego przerost migdałków. Czy trzeba je usunąć?

Przerost migdałków podniebiennych może wymagać interwencji chirurgicznej, jeśli są tak duże, że utrudniają połykanie pokarmów i oddychanie lub gdy dziecko często choruje na anginę. U małych dzieci migdałków się nie usuwa, ale jedynie podcina, ponieważ stanowią ważną barierę ochronną przed rozprzestrzenianiem się w infekcji na dolne drogi oddechowe. Dwukrotna angina nie jest powodem do podcięcia migdałków podniebiennych.

 

JAKIE POWIKŁANIA MOŻE WYWOŁAĆ ZAPALENIE UCHA?
Minęło już kilka tygodni od zapalenia ucha, które przeszedł mój dwuletni syn. Wydaje mi sie, że od czasu choroby słabiej reaguje na dźwięki.

W trakcie zapalenia ucha środkowego w jamie bębenkowej powstaje naciek zapalny i gromadzi się płyn. Powoduje to zmniejszenie ruchomości łańcucha kosteczek słuchowych i pogorszenie słyszenia. Płyn może pozostawać w jamie bębenkowej jeszcze przez kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni po wyleczeniu stanu zapalnego. Zwykle wchłania się samoistnie i słuch wraca do normy. Jednak u niektórych dzieci, zwłaszcza jeśli mają przerośnięty migdałek gardłowy (trzeci migdał), zdarza się, że płyn zalega w uchu nawet kilka miesięcy, co może prowadzić do powstawania zrostów i trwałego ubytku słuchu. W takich przypadkach konieczne bywa leczenie operacyjne. Jeśli rodzice mają wrażenie, że dziecko słabiej reaguje na dźwięki, mimo że od zapalenia ucha minęło kilka tygodni, warto zwrócić się po poradę do audiologa.